Programy profilaktyczne - www.izydor-radlin.katowice.opoka.org.pl

Przejdź do treści

Programy profilaktyczne

Dzielimy się wiedzą > Zdrowie

BEZPŁATNE BADANIA
WYKONYWANE W RAMACH PROGRAMÓW PROFILAKTYKI CHORÓB


PROGRAM PRFILAKTYKI CHORÓB UKŁADU KRĄŻENIA


     Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie.
Niewłaściwe odżywianie się prowadzące do otyłości, mała aktywność ruchowa, palenie papierosów, picie alkoholu oraz stres to czynniki najbardziej wpływające na rozwój chorób układu krążenia.
     Badania profilaktyczne pozwalają na wczesne zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia.

W ramach programu profilaktyki chorób układu krążenia wykonywane są m.in.:

1)badania układu krążenia,
2)określenie BMI,
3) pomiar ciśnienia,
4) badania biochemiczne krwi.
     W przypadku wykrycia nieprawidłowości pacjent kierowany jest na dalszą diagnostykę.

Dla kogo przeznaczony jest program?

     Program skierowany jest do osób obciążonych czynnikami ryzyka znajdujących się na liście lekarza POZ w grupie wiekowej najbardziej zagrożonej chorobami układu krążenia, a więc od 35 do 55 roku życia.
     Uprawnionymi do uzyskania świadczeń w powyższym zakresie są osoby będące w danym roku kalendarzowym w 35, 40, 45, 50 oraz 55 roku życia, które w ciągu ostatnich pięciu lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach programu i u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia.

Jak skorzystać z badań?

     Bezpłatne badania układu krążenia można wykonać w każdym zakładzie opieki zdrowotnej, który podpisał z NFZ umowę na realizację świadczeń w zakresie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Wystarczy zgłosić się osobiście lub umówić na wizytę telefonicznie. Skierowanie nie jest potrzebne.

     Jeśli osoba nie mieści się w grupie wiekowej również może skorzystać z bezpłatnych badań w ramach ubezpieczenia w NFZ.
W tym celu powinna zgłosić się do lekarza specjalisty, który na badania wyda skierowanie.




PROGRAM WCZESNEJ DIAGNOSTYKI I LECZENIA JASKRY


     Jaskra jest ciężkim schorzeniem okulistycznym, będącym jedną z głównych przyczyn ślepoty na świecie. Dotyczy obu oczu. Schorzenie nieleczone zawsze prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obejmuje ona 15% wszystkich zarejestrowanych przypadków ślepoty. Przyjmuje się, że na jaskrę choruje ok. 70 milionów ludzi na świecie, a do roku 2000 niemal 7 milionów straciło wzrok z powodu jaskrowego zaniku nerwu wzrokowego.
Wczesne wykrycie choroby, jej prawidłowe monitorowanie i leczenie pozwala zachować użyteczną ostrość wzroku.

     W ramach profilaktyki lekarz okulista wykonuje:
1) badanie okulistyczne przedniego i tylnego odcinka gałki ocznej z dokładną, stereoskopową oceną tarczy nerwu wzrokowego,
2) badanie ciśnienia śródgałkowego,
3) badanie kąta przesączenia.
Następnie lekarz podejmuje decyzję dotyczącą dalszego postępowania (wdrożenie odpowiedniego leczenia w razie potrzeby oraz ewentualne skierowanie do dalszego leczenia).

Dla kogo przeznaczony jest program?

     Program skierowany jest do osób w wieku powyżej 35 roku życia (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia). W programie nie mogą wziąć udziału osoby, które były diagnozowane w ciągu ostatnich 24 miesięcy w kierunku jaskry, lub u których już wcześniej wykryto jaskrę.

Jak skorzystać z badań?

     Badania przesiewowe w kierunku wczesnego wykrywania jaskry można wykonać we wszystkich poradniach okulistycznych, które podpisały umowę z NFZ.

Wróć do spisu treści