Święta 2011 - www.izydor-radlin.katowice.opoka.org.pl

Przejdź do treści

Święta 2011

Wydarzenia > Święta

29 stycznia 2012

KOLĘDOWE OSTATKI
- ZAKOŃCZENIE OKRESU KOLĘDOWANIA29 stycznia, podczas nieszporów, parafianie uroczyście zakończyli okres śpiewania kolęd.  W tym roku motto spotkania brzmiało : "Szukajcie, a znajdziecie".

Pierwszymi, którzy szukali narodzonego Boga byli trzej królowie. Kiedy znaleźli Go, oddali Mu pokłon i złożyli dary: złoto wyrażające uznanie Jego królewskiej władzy, kadzidło jako uznanie Jego bóstwa i mirrę jako uznanie Jego człowieczeństwa.
 Teraz my szukamy Boga, a Ci, którzy znaleźli Go, wspominają to, co wydarzyło się w Betlejem  2000 lat temu. Oddajemy narodzonemu Bogu cześć, a w darze przynosimy Mu kolędy.
W radlińskie kolędowanie ponownie zaangażowała się bardzo liczna grupa osób śpiewających, a także kilkoro grających na instrumentach.
Solo kolędy przepięknie śpiewali:
- Oliwia Baranowska,
- Szymon Ciuberek,
- Iwona Jerga ,
- Magdalena Króliczek,
- Paweł Manderla,
- Anna Smolińska,
W rodzinnym duecie wystąpili:
Lucjan Króliczek z córką Magdaleną
Pięknym śpiewem chwałę Bogu oddawała również grupa kobiet oraz grupa mężczyzn , a także wszyscy zgromadzeni w kościele.
Kto śpiewa, ten modli się dwa razy i oby Pan przychylnie nastawił ucho na nasze z serca płynące głosy.

Po wystawieniu Najświętszego Sakramentu i przyjęciu błogosławieństwa, parafianie przełamali się opłatkami rozdanymi przez anioły i życzyli sobie wzajemnie jak najwięcej dobrych chwil w kolejnych dniach Nowego Roku.


Składamy wyrazy podziękowania wszystkim parafianom biorącym udział w nieszporach
, a w sposób szczególnym tym, wszystkim, którzy zaangażowali się w śpiewanie kolęd:Wspaniale śpiewającym Paniom:

Hannie Bacek
Łucji Hejna  
Annie Kominek
Bogusławie Kominek
Irenie Krakowczyk
Jolancie Kwiecień
Bernadecie ZarembaFantastycznie śpiewającym Mężczyznom:

Grzegorzowi Bacek
Szymonowi Ciuberek
Wincentemu Hejna
Stanisławowi Kominek
Rajmundowi Kowol
Janowi Krakowczyk
Lucjanowi Króliczek
Krzysztofowi Kwiecień
Januszowi Magiera
Pawłowi Manderla
Hermanowi Pluta
Czesławowi ZarembaSolistom o przepięknych głosach:

Hannie Bacek
Oliwii Baranowskiej
Szymonowi Ciuberek
Iwonie Jerga
Magdalenie Króliczek
Lucjanowi Króliczek
Pawłowi Manderla
Annie SmolińskiejNiezastąpionym aniołkom:


Oliwii Baranowskiej

Darii Brachmańskiej
Emilii Klimek
Agatce Konieczny
Natalii ŻakDziękujemy osobom grającym na instrumentach:


- Monice Heliosz - grającej na skrzypcach
- Iwonie Jerga - grającej na organach elektrycznych
- Magdalenie Króliczek - grającej na organach elektrycznych
- Pawłowi Manderla - grającemu na gitarzeDziękujemy również:

- Szymonowi Miczek za wystąpienie w roli narratora,
- Mateuszowi Grabolus, Krzysiowi Lisowskiemu i Damianowi Mojżesz za wcielenie się w postaci trzech króli.
- Michałowi Górnicz za obsługę rzutnika.


8 stycznia 2012
NIESZPORY NA SALI GIMNASTYCZNEJ


Zgodnie z wieloletnią już tradycją, jedne ze styczniowych nieszporów odbyły się w sąsiadującym z kościołem Zespole Szkolno Przedszkolnym nr 5. Parafianie zgromadzili się na sali gimnastycznej, by tam podziwiać jasełka przygotowane przez nauczycieli, uczniów i przedszkolaków.
Licznie zgromadzonych mieszkańców Górnioka przywitała dyrektor Łucja Żymełka, a później młodzi artyści zaprezentowali jasełka .
Po występach, ks. proboszcz Jan Sopot udzielił błogosławieństwa wszystkim zgromadzonym, a dzieciom, nauczycielom i pracownikom szkoły podziękował za zorganizowanie jasełek.

Zdjęcia: Katarzyna Rusyn

31 grudnia

OSTATNI DZIEŃ STAREGO ROKU


Zdjęcia: Kazimierz Sosna


BOŻE NARODZENIE

PASTERKA


Zdjęcia: Kazimierz Sosna


TRIDUUM PASCHALNE
WIELKI CZWARTEK
21 kwietnia
godz. 18:00

W Wielki Czwartek Msza św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła Trzydniowy liturgiczny obchód Paschy.
Msza św. odprawiana w tym dniu jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy, jaką Chrystus spożył z uczniami w przeddzień męki. W tym Dniu obchodzimy też pamiątkę ustanowienia Najświętszego Sakramentu i sakramentu kapłaństwa. Po Mszy św. kapłan przeniósł Najświętszy Sakrament do ciemnicy, specjalnie przygotowanej kaplicy. Opróżnione tabernakulum pozostało otwarte, zgasła wieczna lampka, a ołtarz, przy którym jeszcze przed chwilą sprawowano Najświętszą Ofiarę, stał obnażony i pusty.
Wierni zaczęli przybywać do ciemnicy dla adoracji modlitewnej.

Zdjęcia wykonał Kazimierz Sosna:
WIELKI PIĄTEK
22 kwietnia

godz. 18:00

Wielki Piątek to dzień żałoby, ale jest to także dzień nadziei, bowiem przygotowuje zmartwychwstanie.
W tym dniu Eucharystia nie była sprawowana. W kościele przez cały dzień wierni spowiadali się, adorowali Pana Jezusa w ciemnicy, a o godz. 9:00 uczestniczyli w nabożeństwie Drogi Krzyżowej.
O godz. 18:00 rozpoczęły się najważniejsze obrzędy tego dnia - Liturgia Męki Pańskiej.
Ministranci i kapłan wyszli w ciszy do ołtarza. Nie poprzedzał ich dzwonek, nie zaśpiewano żadnej pieśni. Przed ołtarzem kapłan upadł na twarz, a wszyscy obecni w uklękli. Następnie wierni wysłuchali fragmentów Pisma świętego przedstawiających opis męki Pańskiej według Ewangelii św. Jana, które wprowadziły zebranych w tajemnicę śmierci Chrystusa. Liturgię Słowa zakończyła uroczysta modlitwa wiernych.
Po dwóch tygodniach, w czasie których wszystkie Krzyże w kościołach były zasłonięte, nadszedł czas, aby ukazać Go ponownie wiernym. Kapłan śpiewając słowa: "Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata" odsłaniał kolejne fragmenty Krzyża, a wierni odpowiadając: "Pójdźmy z pokłonem" padali na kolana, wielbiąc Zbawiciela. Następnie ministranci i kapłan pokornie ucałowali Krzyż, a po zakończeniu adoracji kapłan przeniósł Najświętszy Sakrament z "ciemnicy" i po odmówieniu Modlitwy Pańskiej rozdał wiernym Komunię św., konsekrowaną poprzedniego dnia.
Wielkopiątkową liturgię zakończyło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy, zwanej Bożym Grobem. Monstrancja przykryta była białym welonem na pamiątkę całunu, którym spowito doczesne szczątki Jezusa. Tego wieczora i przez cały następny dzień trwała adoracja Bożego Grobu. Wielu wiernych przychodziło także ucałować krzyż.

Zdjęcia wykonał Kazimierz Sosna:
WIELKA SOBOTA
23 kwietnia
godz. 19:00
Według tradycji jest to dzień bez Eucharystii, dzień milczenia i postu z powodu śmierci Pana. W tym dniu tradycyjnie święci się też pokarm, który wierni przynieśli do kościoła w pięknie udekorowanych koszyczkach.

Dopiero wieczorem wierni zgromadzili się na liturgii Wigilii Paschalnej, podczas której oczekiwali zmartwychwstania Chrystusa.
Przed kościołem rozpoczęła się liturgia światła. Kapłan i służba liturgiczna podeszli do rozpalonego ogniska. Tu nastąpiło poświęcenie ognia, a potem prowadzący kreślił na paschale znak krzyża, litery Alfa i Omega oraz na polach między ramionami krzyża cyfry bieżącego roku, umieścił też pięć symbolicznych gwoździ w formie krzyża. Następnie procesja z zapalonym paschałem weszła do nieoświetlonego kościoła. Światło paschału uświadamia nam, że Chrystus zmartwychwstały jest światłością dla wszystkich ludzi, światłością, która rozświetla ciemności świata. Kapłan wyśpiewał słowa: "Światło Chrystusa", a wierni odpowiedzieli: "Bogu niech będą dzięki!" i zapalili od paschału świece. Gdy kapłan po dojściu do ołtarza trzeci raz pokazał światło Chrystusa, w kościele rozbłysły wszystkie światła.
W liturgii słowa wierni wysłuchali fragmentów Pisma Świętego przywołujących wielkie momenty dziejów zbawienia: od stworzenia świata, poprzez wyprowadzenie narodu wybranego z Egiptu, aż do czasu, gdy Jednorodzony Boży Syn stał się Barankiem, by zbawić grzechy świata, a zabity trzeciego dnia powstał z martwych.
Podczas słów "Chwała na wysokości" zabiły dzwony kościelne i rozległo się radosne Alleluja".
Następnie rozpoczęła się liturgia chrzcielna nawiązująca do udzielanego niegdyś w tę Noc chrztu. Po błogosławieństwie wody wierni z zapalonymi świecami w ręku odnowili przyrzeczenia chrzcielne, a kapłan pokropił zebranych nowo poświęconą wodą przypominając im przyjęty chrzest.

Zdjęcia wykonał Kazimierz Sosna:
WIELKANOC
24 kwietnia

REZUREKCJA
godz. 6:30

Zmartwychwstanie Chrystusa jest fundamentem naszej wiary i nadziei. Niedziela Zmartwychwstania to nowy początek dziejów ludzkości.

Uroczyste ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa następuje podczas procesji rezurekcyjnej, która w naszym kościele rozpoczęła się o godz. 6:30 . Na czele procesji niesiono figurę Zmartwychwstałego i krzyż przepasany czerwoną stułą, a za nimi podążały poczty sztandarowe, służba liturgiczna, kapłan z Przenajświętszym Sakramentem oraz wierni uczestniczący w uroczystym obrzędzie.

Zdjęcia wykonał Kazimierz Sosna:

Wróć do spisu treści