Kapliczka Matki Boskiej Pszowskiej - www.izydor-radlin.katowice.opoka.org.pl

Przejdź do treści

Kapliczka Matki Boskiej Pszowskiej

Krzyże i kapliczki

Kapliczka Matki Boskiej Pszowskiej
przy ulicy Ziołowej

Najstarsi mieszkańcy Radlina nie pamiętają, kiedy kapliczka została wybudowana. Obiekt powstał przy drodze polnej, którą ludzie wędrowali do Kościoła w Pszowie. We wnętrzu kapliczki został umieszczony obraz Matki Boskiej Pszowskiej i przed nim chylili głowy ci , którzy zmierzali na Mszę.




W 1981 r. okoliczni mieszkańcy zwrócili się z prośbą do ks. Antoniego Stycha, proboszcza z Radlina Dolnego, o odprawienie w dniu 3 Maja Mszy św. przy kapliczce.
Ta właśnie Msza stała się zaczątkiem myśli o utworzeniu parafii na Górnioku, bo po niej, już w każdą niedzielę, najpierw w garażu państwa Thomasów, później w nowo wybudowanym domu państwa Mrozków, ksiądz odprawiał Mszę św. dla mieszkańców końca Radlina, a już w 1985 roku wszyscy cieszyli się z uzyskania zgody na budowę Kościoła.




Kapliczką Matki Boskiej Pszowskiej opiekuje się małżeństwo  Thomasów. Pani Teresa troszczy się o wystrój wnętrza, a jej mąż Henryk zajmuje się bieżącą konserwacją. On też był inicjatorem i głównym organizatorem remontu generalnego przeprowadzonego w 2006 roku. Dzięki jego zaangażowaniu grupa sąsiadów sfinansowała i wykonała niezbędne prace:
Henryk Thomas – wytynkował kapliczkę i wykafelkował wnętrze,
Leon Thomas – ojciec Henryka, wykonał drenaż,
Wiesław Chowaniec – zrobił nowe drzwi i okna,
Klaudiusz Dzierżęga – malował stolarkę,
Tadeusz Reyman – wygipsował wnętrze,
Benedykt Kubica, Henryk Bochenek i Krzysztof Bugla – włożyli również sporo pracy,
Adam Świerczek – sponsorował zakup materiałów do remontu,
Józef Kubica – zapewnił bezpłatny transport materiałów

Wróć do spisu treści