Kapliczka św. Urbana

URBANKA - kaplica św. Urbana
przy ulicy Dąbrowskiego
Kapliczka św. Urbana wybudowana została w 1863 r.
Co roku, 25 maja mieszkańcy Radlina wyruszają procesją do kapliczki, a tam uczestniczą w Mszy św. odprawianej przy polowym ołtarzu w intencji urodzajów i zachowania od klęski gradobicia.
W ten sposób spełniają śluby złożone przez przodków, którzy doświadczyli niszczących sił przyrody. To, co się wtedy wydarzyło, opisał F.I.Henke w swojej „Kronice”:
„19 czerwca 1848 r. około godz. 17 miało miejsce niespotykane w tej okolicy gradobicie. Spadające bryły lodu ważyły do 15 łutów. Zniszczone zostały uprawy, grad powybijał prawie wszystkie okna, poranił ludzi i zwierzęta.
Następnego dnia, o tej samej godzinie, nadszedł od zachodu potężny huragan – zerwał dachy prawie wszystkich domów, zniszczył wieżę i dach kościoła parafialnego w Wodzisławiu, zniszczył ponad 40 stodół, połamał kilkaset najgrubszych drzew w miejskim lesie i prawie wszystkie drzewa owocowe w sadach. W trakcie huraganu zginęły 3 osoby padło też kilka sztuk bydła. Największe straty zanotowano w Rogowie, Jedłowniku i Kokoszycach.”
Po tych tragicznych wydarzeniach radlinianie zdecydowali, że każdego roku będą prosić o dobre urodzaje św. Urbana - patrona ogrodników i rolników. Z biegiem czasu wybudowali też świętemu kapliczkę - data wyryta na kamiennym progu wskazuje, że obiekt powstał w 1863 roku. Być może właśnie od tej pory rozpoczyna się tradycja organizacji procesji i odprawiania polowej Mszy św. w 25 dniu maja.


Obecnie we wnętrzu znajduje się ołtarz, na którym ustawiona jest figura św. Urbana, papieża męczennika żyjącego w III wieku. Jako patron winnic, ogrodników, rolników i dobrych urodzajów był on w średniowieczu jednym z najbardziej popularnych świętych.
Figura przedstawia mężczyznę z tiarą na głowie, trzymającego w lewej ręce księgę i świecę, a w prawej krzyż papieski.
Wiekowa kapliczka znajduje się w doskonałym stanie, ponieważ troszczą się o nią okoliczni mieszkańcy:
URBAN I
Patron winnic, ogrodników, rolników, dobrych urodzajów.
W dniu św. Urbana – 25 maja - błogosławiono pola.
W ikonografii ukazuje się świętego w pontyfikalnych szatach i w tiarze.
Jego atrybutami są: kielich, krucyfiks, księga, miecz, winne grono, winne grono na księdze.
Niewiele wiadomo o jego życiu. Urban I został papieżem w 222 roku i rządził Kościołem przez osiem lat. Za jego pontyfikatu część gminy rzymskiej opowiadała się za antypapieżem Hipolitem. Zginął śmiercią męczeńską - 23 maja 230 roku ścięto mu głowę. Został pochowany w Rzymie w katakumbach św. Kaliksta przy via Apia (znaleziono tam płytę grobową z jego imieniem zapisanym greckimi literami).
Według podania św. Urban wydał instrukcję, aby kler do Mszy św. używał kielicha i pateny ze złota lub srebra.
