Co trzeba o nas wiedziec - www.izydor-radlin.katowice.opoka.org.pl

Przejdź do treści

Co trzeba o nas wiedziec

Grupy parafialne > Dzieci Maryi

Jesteśmy dziewczęcą grupą dzieci zgromadzonych przy osobie Maryi Niepokalanie Poczętej. Nasza wspólnota posiada piękną nazwę, która wskazuje wyraźnie na bliskie pokrewieństwo swych członków z samym Bogiem, bo "Dzieci Maryi" to równocześnie "bracia i siostry Jezusa".



Naszym głównym celem jest szerzenie kultu Maryi w naszej parafii. Siły do tego czerpiemy z cotygodniowych piątkowych spotkań, na których pogłębiamy naszą wiarę przez modlitwę, lekturę Pisma Świętego, a także przez śpiew i zabawę. Nasza służba wyraża się przez aktywny udział w Eucharystii w każdą pierwszą niedziele miesiąca i nabożeństwach, zwłaszcza majowych i różańcowych. Podczas wakacji Dzieci Maryi wyjeżdżają na rekolekcje, gdzie z dala od domu i codziennych obowiązków starają się jeszcze bardziej poszerzyć wiedzę o Bogu i Maryi oraz w gronie swoich rówieśniczek miło spędzić tydzień wakacji.


Powstanie wspólnoty Dzieci Maryi w kościele powszechnym zawdzięczamy św. Katarzynie Labouré. To właśnie jej w 1835 roku Maryja oznajmiła, że chce, aby powstała taka wspólnota, której będzie udzielała wiele łask. Siostra Katarzyna oznajmiła swojemu spowiednikowi o żądaniu Najświętszej Maryi Panny i robiła wszystko, aby prośba Matki Bożej została spełniona. Powstaje stowarzyszenie młodych dziewcząt, Dzieci Maryi, zjednoczone wspólną czcią dla Matki Bożej. W 1847 roku wspólnota zostaje włączona do rzymskiej Sodalicji Mariańskiej, prowadzonej przez Jezuitów.
Najważniejszym dniem każdego "Dziecka Maryi" jest 8 grudnia - święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu uroczyście przyjmowane są nowe dzieci do naszej wspólnoty i wtedy publicznie składają przyrzeczenia wiernej służby Niepokalanej, a pozostali członkowie odnawiają swoje przyrzeczenia. Każde dziecko co roku otrzymuje  Cudowny Medalik z wizerunkiem Niepokalanej zawieszony na kolorowej wstążce. Kolor wstążki zależny jest od tego jak długo dane dziecko uczęszcza na Dzieci Maryi.

                   Kolor wstążki:

                 
Żółty - początkujący                   
                 
Zielony- zaangażowany
                  
Niebieski- I stopień
                  
Biały - II stopień + animator


Cudowny Medalik
Początki Cudownego Medalika są związane z objawieniami Matki Bożej, jakie miały miejsce w Paryżu w 1830 r. w kaplicy Miłosierdzia Bożego przy ulicy du Bac. W sobotę 27 listopada Niepokalana objawiła się Siostrze Miłosierdzia, św. Katarzynie Labouré, powierzając jej misję wybicia medalika według podanego wzoru. Święta usłyszała słowa: "Postaraj się o wybicie Medalika na ten wzór. Wszystkie osoby, które będą go nosić, otrzymają wiele łask. Łaski będą obfite dla tych, którzy będą go nosić z ufnością." Tak rozpoczyna się historia pewnego niezwykłego daru nieba dla ludzkości - historia Cudownego Medalika. Na całym świecie istnieją liczne świadectwa łask uzyskanych za pośrednictwem Matki Bożej od Cudownego Medalika: przemiany duchowe, uzdrowienia, ulga w cierpieniu, obrona ubogich, ochrona przed wypadkami i niebezpieczeństwami i wiele innych. Medalik rozpowszechnił się natychmiast w sposób cudowny. Dokonywały się za jego pośrednictwem niezliczone nawrócenia i uzdrowienia, ludzie doznawali szczególnej opieki Matki Bożej. Wobec tych nadzwyczajnych faktów, arcybiskup Paryża, De Quelen, wydał oficjalne zarządzenie przeprowadzenia badań dotyczących pochodzenia Medalika oraz zjawisk, jakie za jego przyczyną dokonywały się. W roku 1846 w następstwie głośnego nawrócenia Żyda Alfonsa Ratisbonne, papież Grzegorz XVI potwierdził w Rzymie mocą swego autorytetu wnioski zawarte w orzeczeniu arcybiskupa Paryża. Medalion jest noszony przez miliony ludzi. Nawet osoby, które oddaliły się od Boga lub nie zostały obdarzone łaską wiary, dzięki noszeniu tego Medalika otrzymywały szczególną łaskę nawrócenia. Osoby obdarzone dzięki niemu łaskami nazwały go Cudownym Medalikiem i takim mianem jest określany na całym świecie. Medalik Najświętszej Maryi Panny powinniśmy nosić z ufnością dziecka, które zawsze przy sobie ma zdjęcie swojej mamy. Dajemy przez to wyraz naszej dziecięcej ufności, czci i miłości dla Maryi, naszej Matki Niebieskiej. Najświętsza Maryja Panna przedstawiła ten Medalik podczas objawienia uznanego oficjalnie przez Kościół. Od tego czasu wielu ludzi otrzymywało mnóstwo łask. Propagatorem "Cudownego Medalika" był św. Maksymilian Maria Kolbe - kapłan i męczennik, założyciel "Rycerstwa Niepokalanej". Rozpowszechnił on ten Medalik zarówno wśród katolików, jak i wśród niewierzących. Cudowny Medalik również dzisiaj mnoży swe cudowne działania.

X przykazań Dziecka Maryi
Nie opuszcza porannej i wieczornej modlitwy.
W Kościele modli się pobożnie, bez rozglądania patrzy na tabernakulum.
Jest gorliwą apostołką wśród koleżanek i kolegów.
Odznacza się posłuszeństwem wobec rodziców i przełożonych.
Jest wzorem dobroci, unika wszelkich sprzeczek i kłótni.
Jest aniołem czystości i brzydzi się wszystkim co nieskromne.
Stara się być pilną w nauce i religijnych obowiązkach.
Jest miłośniczką prawdy i nigdy nie kłamie.
Jest pełna radości i życia i stara się ją sprawić całemu otoczeniu.
Jest uczynna dla wszystkich i brzydzi się samolubstwem.
Obowiązki Dziecka Maryi
Dziecko Maryi żyje w łączności z Bogiem.
Bierze czynny udział w Eucharystii.
Czci Niepokalaną i pragnie Ją naśladować.
Często rozmawia z Bogiem na modlitwie.
Pogłębia swoją wiedzę religijną. Uczęszcza na spotkania Dzieci Maryi.
Kocha swoją parafię. Aktywnie włącza się w jej życie.
Dba o religijną atmosferę w rodzinie.
Jest wzorem ucznia.
Śpieszy bliźnim z pomocą.
Jest apostołem wśród otoczenia.

Codzienna modlitwa Dziecka Maryi

„ O Pani moja, o Matko moja, cała się Tobie oddaję,
ofiaruję Ci dzisiaj oczy moje, serce moje i całą siebie.
Gdy przeto Twoją jestem o dobra Matko,
broń mnie i strzeż jako dziecka i własności Twojej.
Amen.”

UWAGA !
Zmiana terminu spotkań Dzieci Maryi !
Od stycznia 2010 r. spotkania Dzieci Maryi będą się odbywały
w PIĄTKI  o godz. 15:30.


Wróć do spisu treści