Uroczystości 2010 - www.izydor-radlin.katowice.opoka.org.pl

Przejdź do treści

Uroczystości 2010

Wydarzenia > Uroczystości

4 grudnia 2010
WSPOMNIENIE ŚW. BARBARY - PATRONKI GÓRNIKÓW
I ARCHIDIECEZJI KATOWICKIEJ


W sobotę o godz. 9:00 została odprawiona Msza św. w intencji pracujących górników oraz górników przebywających na emeryturach i rentach. Jak co roku brać górnicza wypełniła kościół po brzegi aby podziękować swojej Patronce za łaski odebrane za Jej pośrednictwem oraz prosić o szczęśliwy przebieg pracy. Modlący się okazali również wielką szczodrość - pieniądze zebrane podczas kolekty przeznaczone będą na wykonanie witraża "Chrzest Pana Jezusa w rzece Jordan" w zachodnim oknie kościoła.


Po Mszy św. odbyło się spotkanie biesiadne w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 5. Gości powitali gospodarze spotkania dyrektor Łucja Żymełka oraz ks. proboszcz Jan Sopot. Złożyli górnikom życzenia i zaprosili do obejrzenia programu artystycznego. Uczniowie oraz przedszkolacy zaprezentowali zebranym tańce i scenki rodzajowe nawiązujące do śląskich tradycji, śpiewali i przemawiali gwarą, a za swoje popisy otrzymali gromkie brawa.


Oprócz uczty duchowej, górnikom przygotowano smaczny poczęstunek: kawę i ciasto, a także tradycyjną porcję kiełbasy z bułką.
Spotkanie w tak licznym gronie było możliwe dzięki zaangażowaniu się w przygotowanie uroczystości wszystkich pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 oraz Pań z Parafialnego Zespołu Charytatywnego.
W imieniu górników gorąco dziękujemy wymienionym osobom za zorganizowanie uroczystości, a także serdecznie dziękujemy dzieciom za wspaniałe, artystyczne popisy.


1 listopada 2010
UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCHO godz. 14.30 rozpoczęło się w Kościele Nabożeństwo za zmarłych. Po poświęceniu zniczy wierni przeszli procesją na cmentarz i tam złożyli lampki na grobach swoich bliskich.
Na cmentarzu parafialnym spoczywa już ponad stu zmarłych. Przed uroczystością wszystkie nagrobki zostały pięknie udekorowane wieńcami i kwiatami, a znicze zapalone 1 listopada świadczyły, że żywi ciągle pamiętają o Tych, którzy odeszli do Pana.
W ciągu dnia cmentarz odwiedziło kilkaset osób, a kiedy miejsce wiecznego spoczynku krewnych i znajomych opustoszało, blask palących się lampek rozświetlał mrok nocy.

Zdjęcia: Grzegorz Górnicz

16 października 2010 r.
DZIEŃ SENIORÓW I CHORYCH


W sobotę, w uroczystość Jadwigi Śląskiej i 32 rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża, odbył się w naszej parafii Dzień Seniorów i Chorych.
W czasie Mszy św. nasi Seniorzy wysłuchali Słowo Boże, przyjęli sakrament Chorych oraz Komunię św., a na koniec Mszy św., po krótkim nabożeństwo przyjęli Sakramentalne Błogosławieństwo.


Po zakończeniu uroczystości w Kościele, Seniorzy i Osoby Chore spotkały się przy biesiadnym stole.
Ugoszczenie Szacownych Gości było możliwe dzięki zaangażowaniu się ludzi dobrej woli w organizację spotkania:
dyrekcja Zespołu Szkolno- Przedszkolnego udostępniła salę gimnastyczną na spotkanie, parafianie ustawili stoły i krzesła, a parafianki działające w Zespole Charytatywnym przygotowały poczęstunek.


5. 09. 2010
DZIEŃ DZIĘKCZYNIENIA ZA TEGOROCZNE PLONY... chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj...


MSZA ŚW. ŻNIWNA

Podziękowanie za zebrane plony składali parafianie licznie zgromadzeni na Mszy Św. odprawionej przez ks. proboszcza Jana Sopota. Msza Św. poprzedzona była uroczystą procesją, w której do kościoła, w asyście pocztów sztandarowych, wniesiono bochen chleba i wieniec żniwny - symbole tegorocznych plonów. U stóp ołtarza bochen chleba przekazany został ks. proboszczowi, a ten umieścił chleb na ołtarzu. Natomiast wieniec żniwny złożono na honorowym miejscu obok ołtarza.
Mszę św. zakończono uroczystym odśpiewaniem Te Deum Laudamus.15 maja 2010
20 rocznica święceń kapłańskich ks. proboszcza Jana Sopota
Uroczystość odpustowa ku czci św. Izydora


O godzinie 11:00 uczestniczyliśmy w uroczystej sumie, którą koncelebrowali ks. senior proboszcz Rajmund Machulec, dziekan Dekanatu Piekarskiego, a także ks. proboszcz Jan Sopot, ks. Jan Teska oraz pierwszy proboszcz naszej parafii ks. Józef Durok.
Ks. Senior Rajmund Machulec, który przewodniczył sumie, wygłosił kazanie odpustowe.
Ks. Józef Durok modlił się za zmarłych budowniczych kościoła i zmarłych parafian, a ks. Jan Teska za żyjących członków wspólnoty.
Ks. proboszcz Jan Sopot dziękował Opatrzności Bożej za wszystkie łaski, których doświadczył podczas dwudziestu lat pracy duszpasterskiej.


Księdzu proboszczowi Janowi Sopotowi życzenia z okazji urodzin i rocznicy święceń kapłańskich składali przedstawiciele Rady Parafialnej, Dzieci Maryi oraz ministranci.
Uroczystość uświetniły cztery poczty sztandarowe oraz orkiestra dęta dzięki której pieśni religijne uzyskiwały niezwykle podniosłe brzmienie. Niestety, ze względu na ulewny deszcz, nie mogła się odbyć procesja wokół kościoła.


ks.proboszcz Jan Sopot świętuje urodziny i 20 rocznicę Święceń Kapłańskich

Zdjęcia: Kazimierz Sosna


Wróć do spisu treści