Rocznice 2011 - www.izydor-radlin.katowice.opoka.org.pl

Przejdź do treści

Rocznice 2011

Wydarzenia

3 maja 2011
30 ROCZNICA ODPRAWIENIA PIERWSZEJ
MSZY ŚWIĘTEJ PRZY KAPLICZCE MATKI BOŻEJ PSZOWSKIEJ

O Kapliczce Matki Bożej Pszowskiej przy ulicy Ziołowej parafianie ze Św. Izydora mogą powiedzieć, tak jak papież Jan Paweł II o Wadowicach: "Tam się wszystko zaczęło".
Najstarsi mieszkańcy Radlina nie pamiętają, kiedy kapliczka, we wnętrzu której został umieszczony obraz Matki Bożej Pszowskiej, została wybudowana. W 1981 r. okoliczni mieszkańcy zwrócili się z prośbą do ks. Antoniego Stycha, proboszcza z Radlina Dolnego, o odprawienie w dniu 3 Maja Mszy Św. przy kapliczce. To właśnie ta Msza św. odprawiona przy kapliczce trzydzieści lat temu stała się zaczątkiem myśli o utworzeniu parafii na Górnioku, bo po tym pamiętnym wydarzeniu, już w każdą niedzielę, najpierw w garażu państwa Thomasów, później w nowo wybudowanym domu państwa Mrozków, okoliczni mieszkańcy uczestniczyli w Eucharystii, a w 1985 roku wszyscy cieszyli się z uzyskania zgody na budowę Kościoła, który został poświęcony dziesięć lat później.
Tak ważny dla parafian obiekt, mimo niemalże stu lat istnienia, znajduje się w doskonałym stanie. Kapliczką opiekuje się małżeństwo Thomasów - Pani Teresa troszczy się o wystrój wnętrza, a jej mąż Henryk zajmuje się bieżącą konserwacją. On też był inicjatorem i głównym organizatorem remontu generalnego przeprowadzonego w 2006 roku.

Wróć do spisu treści