Menu główne
XX LECIE PARAFII
"Ci, którzy Panu Bogu kościoły widome budują,
pierwej kościół serdeczny w sobie zbudowali"
ks. Piotr Skarga
Mija dwadzieścia lat od erygowania Parafii św. Izydora w Radlinie Górnym.
Uroczystość erygowania odbyła się 26 sierpnia 1989 r. w święto Matki Boskiej Częstochowskiej. Wtedy to biskup katowicki, obecnie Metropolita i Arcybiskup, Damian Zimoń wyłączył części najbardziej odległe od kościoła z parafii św. Marii Magdaleny w Radlinie i parafii Głożyny dając w ten sposób początek nowej parafii.
Cztery lata wcześniej, z inicjatywy ks. Antoniego Stycha, proboszcza z Dolnioka, rozpoczęto budowę salek katechetycznych i kaplicy pomocniczej. Spełniona została w ten sposób prośba parafian, by umożliwić -
Kamień węgielny salek katechetycznych został poświęcony przez papieża Jana Pawła II 20 VI 1983 r., a kamień węgielny kościoła 10 VI 1987.
W czerwcu 1989 r. poświęcono salki katechetyczne w stanie surowym i tam odtąd była sprawowana niedzielna Eucharystia.
Pierwszy proboszcz parafii, ks. Józef Durok tak wspomina i ocenia tamte lata:
"W miarę upływającego czasu stawiam sobie pytanie: dlaczego ta niewielka parafia tak wiele się trudzi, tak dużo sobie odmawia, tak chętnie przez te lata pracuje, by mieć swój dom Boży. Odpowiedź znajduję u ks. Piotra Skargi, który powiedział:
"Ci, którzy Panu Bogu kościoły widome budują, pierwej kościół serdeczny w sobie zbudowali". Kościół jest znakiem obecności ludzi wierzących, znakiem obecności żywego Kościoła, jest też znakiem ewangelizacji pokoleń, które odchodzą, a które chcą dochować wierności Chrystusowi. A On swoją ziemską obecność kontynuuje w Eucharystii. Ta prawda na co dzień zamyka się w pragnieniu wiernych: tu ma być kościół. I dobrze, że tak się dzieje bez oglądania się na takie, czy inne trudności, kłopoty. Człowiek, jego zbawienie są ważniejsze od innych drobiazgów codzienności.
Radość ludzi starszych, którzy mają możliwość codziennego uczestniczenia we Mszy Świętej jest dostateczna nagrodą za wszelkie trudy, zabieganie i nerwówki, które towarzyszą budowie kościoła."
Jak wyglądały początki nowo powstałej parafii przedstawiają zapiski z kroniki:
"Planowaliśmy, że 2 grudnia zapalimy w piecu centralnego ogrzewania. Lecz zabrakło tlenu do spawania. 7 XII, godz. 13:30 -
4 XII 1989 r.-
Górnicy bardzo licznie pierwszy raz do św. Barbary się modlili.
9 -
Murarze murowali i tynkowali ścianki w kuchni (na spiżarkę) i w korytarzu (na łazienkę).
Firma pana Kozielskiego doprowadziła wodę do łazienek i kompletnie je wyposażyła.
22 -
W kaplicy zawieszono nowe, platynowe tabernakulum.
Katechetka Maria Kubica i nauczycielki Barbara Magiera i Olga Mandrysz zrobiły wspaniałą stajenkę i ślicznie przystroiły kaplicę na święta.
24 XII godz. 24:00 ks. proboszcz sprawował pierwsza pasterkę. Tłum ludzi kolędy śpiewał, a organista Kowalski na organach (umieszczonych z przodu kaplicy) przygrywał.
25 XII godz. 15:00 Parafianie wspaniale śpiewali kolędy.
27 XII -
Początek pierwszej kolędy w parafii św. Izydora.
28 XII -
Pod schodami wylewano podłogę w "zimnej" piwniczce na ziemniaki.
Do końca roku wykonywano drobne prace murarskie, wprawiono drzwi w piwnicy, wytynkowano ścianki przy schodach do piwnicy.
Przygotowano zakrystię.
31 XII godz. 15:00 rok w kaplicy zakończyliśmy, Bogu za wszystkie prace dziękowaliśmy.
Przełom roku to wykuwanie, przekuwanie, poprawianie, aby było całkiem sprawne centralne ogrzewanie.
Życie religijne Parafii w ostatnich 20 latach:
-
-
-
-
-
-
-
27 września 2009 roku
Msza św. z okazji 20 rocznicy powstania Parafii oraz 35 rocznicy święceń kapłańskich i 60 rocznicy urodzin ks. proboszcza Józefa Duroka.